Klasické nebo klávesové nástroje?

Klasické nebo elektronické klávesové nástroje?

Co jsou klávesové nástroje? Klávesové nástroje jsou hudební nástroje, u nichž používáme při hraní klaviaturu, což je soustava kláves na daném hudebním nástroji. Stiskem klávesy dochází k rozeznění určitého tónu. Mezi nejznámější klávesové hudební nástroje řadíme křídlo neboli klavír, dále pak pianina, ale i novodobé moderní elektrické klávesové nástroje, jako jsou digitální pianina, keyboardy (klávesy).

Klasické klávesové nástroje

Klasické klávesové nástroje, jako jsou klavír a pianino patří do kategorie úderových strunných klávesových nástrojů, jelikož tón, který vznikne stiskem klávesy klaviatury a pedálu, se rozezní teprve po rozechvění struny uvnitř hudebního nástroje.

Klavír (křídlo)

Klavír patří asi mezi úplně nejznámější strunné klávesové nástroje. Kdybychom ho měli ve stručnosti popsat, jedná se o velký hudební nástroj na třech nohách. V rezonanční skříni klavíru jsou struny umístěny vodorovně. Používá se nejčastěji pro klavírní hru v divadlech či koncertních sálech. V případě, že uvažujete o koupi klavíru (křídla) mějte na paměti, že klavír vyžaduje kromě dostatečně velikého prostoru, i dostatečně vysokou místnost, jelikož výška stropu ovlivňuje rezonanci zvuku. Při výběru klavíru vybírejte nejen dle jeho značky, stáří, modelu, ale i dle jeho délky a současného stavu.

Pianino

Pianino je na rozdíl od klavíru menší hudební nástroj, má jinou konstrukci a je oproti klavíru levnější. Pianino má rezonanční skříň spolu se strunami umístěnou svisle. Při umístění pianina do místnosti nepotřebujete tak velký prostor, jako při koupi klavíru. Bohatě vám postačí malá místnost s volným prostorem u zdi, kam pořízené pianino postavíte. Pianino si pořizují lidé nejen kvůli nižší pořizovací ceně, ale i kvůli úspoře místa. Pianino je vhodným nástrojem pro začátečníky.

Jaký je rozdíl mezi pianem a pianinem?

Piano je souhrnný název pro klavír (křídlo) i pianino. Klavíry i pianina můžete vybírat z široké nabídky velikostí, tvarů, délek, výšek, ale samozřejmě i materiálových a barevných provedení.

Digitální pianina, keyboardy (klávesy)

V dnešní době existují kromě klasických klávesových nástrojů i elektronické klávesové nástroje (digitální klávesové nástroje). Mezi ně řadíme například digitální pianina nebo keyboardy. Rozdíl mezi klasickými strunnými klávesovými nástroji a digitálními elektronickými nástroji je především ve zvuku. Zvuk digitálního pianina nebo keyboardu je dosti odlišný od zvuku klasického klávesového nástroje. I přes to, že se moderní technika neustále zdokonaluje, nikdy však tento typ hudebních nástrojů nedokáže napodobit znění klasického klavíru a pianina, u nichž vzniká zvuk rozechvěním strun. U elektronických resp. digitálních klávesových nástrojů vzniká tón elektronickou (digitální) cestou.
I proto Vám elektronický nástorj nedoporučí ani v jedné hudební škole v Plzni. Na klavír nebo pianino se hraje především klasická barokní, romantická, klasicistní nebo vážná hudba. Hra na klavír či pianino je mnohem náročnější na zručnost hudebníka a žádá si pravidelné cvičení a hraní etude. Klávesy jsou určeny převážně pro moderní hudbu. Lze však na nich navolit i celá řada různých funkcí, zvukových efektů, nastavit hlasitost, výstup pro sluchátka, apod. Pro někoho mohou být digitální piana nebo klávesy oblíbeny především pro jejich skladnost, minimální váhu a snadnou přenosnost. Samozřejmě i cena klavíru a kláves bude rozdílná.

Klavír, pianino, digitální piano nebo klávesy?

To, zda zvolíte klasické pianino nebo klavír nebo podlehnete moderní době a pořídíte si digitální pianino nebo keyboard, závisí především na tom, co od hry na klavír očekáváte, kolik prostoru doma máte, ale také to, kolik do nástroje chcete investovat. Pokud berete hudbu jako seriózní záležitost, zvolíte zajisté klasiku. Hra na klavír nebo pianino je totiž moderní technikou nenahraditelná.

Nový klavír nebo klavír z bazaru?

Záleží jen na vás, jaký typ klávesového nástroje zvolíte, zda si pořídíte nové pianino (klavír)  nebo klávesový nástroj již použitý. Pokud se rozhodnete koupit pianino nebo klavír v bazaru klávesových nástrojů, ověřte si, zda je hudební nástroj po celkové opravě, tj. po repasi mechaniky, ladění a čištění. Nezapomínejte ani na to, že nové pianino, ale i pianino z bazaru je zapotřebí pravidelně servisovat. Jedině tak si zajistíte, že zvuk, který bude váš hudební nástroj vydávat, bude příjemný pro každého vašeho posluchače. Firmu, která bude zajišťovat opravu klavíru nebo pianina však vybírejte s velkou pečlivostí. Ne každý své práci náležitě rozumí.

Koupit nebo pronajmout?

Pokud váháte nad cenou klavíru či piana a nad tím, zda váš potomek nebo vy osobně opravdu u hry na tento hudební nástroj setrváte, nabízíme vám možnost pronájmu klavíru i pianin.

 

Pianos - Jan Drnek

Společnost Jan Drnek, působící na českém trhu již od roku 1994, se specializuje předvším na nákup a prodej hudebních klávesových nástrojů a jeich následný pozáruční servis. Nabízí jak nové nástroje, tak i použité, které ve své provozovně renovuje.

Od 1.6. 2013 je firma Jan Drnek výhradní dovozce klavírů a pianin značky Steinway and Sons. Tyto vysoce kvalitní nástroje jsou určeny především profesionálním hráčům a klavíristům, kteří hledají osobitý zvuk a staví kvalitu na první místo. Mimo to dováží také klavíry a pianina dalších dvou značek - BOSTON, který je určen studentům (konzervatoristům a amatérským klavíristům) a také klavíry a pianina ESSEX, které ocení především začínající klavíristé a jsou vhodné i jako nástroje do každé domácnosti. Cena klavírů jednotlivých značek je přímo úměrná jejich kvalitě.

 

 

Přečtěte si další články a klavírech a pianinách

Piána značky Petrof
Obecně o klavíru a pianinech 
Prodej klavírů a pianin

 

 

Prodej pian a pianin – kvalitní hudební nástroje za dobré ceny!

Sháníte klavíry a pianina Petrof? Vyberte si.

Uvažujete o nákupu klavíru (křídla)? Široká nabídka značek: Petrof, Bösendorfer, C. Bechstein, Förster a mnoho dalších.

Chcete prodat svůj klavír, piano či pianino? Rádi ho od vás vykoupíme! Prodej pian nikdy nebyl jednodušší!

Provádíme opravy pian, pianin a klavírů, ladíme, repasujeme mechaniky. Děláme vše pro to, aby váš hudební nástroj znovu hrál.

Kupujete klavír nebo piano? Poradíme vám, jak vybrat pro vás to nejvhodnější a jak o něj pečovat.

Sháníte krátkodobý či dlouhodobý pronájem pianina a klavíru? Využijte našich služeb!


Mohlo by Vás zajímat: