Prstoklad

Prstoklad

Všichni, kteří se někdy učili hrát na klavír, se jistě setkali s pojmem prstoklad. O co se vlastně jedná? Jde o to, že pokud se při hře na klavír chcete dostat dál, než k vybrnkání obligátních Ovčáků čtveráků, měli byste se naučit využívat všech deset prstů.

Než však začneme vysvětlovat, co znamená prstoklad a jak se používá, musíme se zeptat, zda již máte piano nebo klavír, na kterém budete hrát. Máte na výběr z mnoha možností, buď koupit piano nové, piano hrané nebo si můžete zvolit variantu pronájem pian. Pokud se rozhodnete cvičit hru na piano doma, nikoliv v nějaké hudební škole v Plzni, pamatujte i na pravidelný servis vašeho hudebního nástroje, tzv. opravy klavírů a pian.

Pětiprstová poloha při hře na klavír

Pětiprstová poloha je základ, se kterým se na začátku výuky hry na piano zcela jistě setkáte. Jedině při využití všech deseti prstů, tedy pěti prstů na obou rukou, můžete dosáhnout rychlosti hry na piano, protože si ušetříte zbytečné překládání prstů.

Co je to tedy prstoklad?

Prstoklad je zaprvé způsob a pořadí použití prstů při hře na piano a za druhé označení tohoto způsobu číslicemi v notách. Možná jste si už někdy všimli drobných čísílek pod notovou osnovou a nevěděli jste, k čemu jsou dobré. Tak teď už to víte – jedná se o označení prstokladu. Abyste totiž pro každou skladbu nemuseli hledat správný prstoklad, často je v notách uveden. Malíčkům odpovídá číslo 5, prsteníčkům číslo 4, prostředníčkům  3,  ukazováčkům  2 a palec je jednička. Pro hru na piano je prstoklad opravdu velmi důležitý a bez něj vaše skladby nikdy nebudou znít tak, jak si představujete. Proto byste při výuce hry na klavír neměli přeskakovat tu pro většinu z nás nudnou část, kdy stále do kola přehráváte jednotlivé stupnice a učíte se právě správný prstoklad. Uvidíte, že v budoucnu to bohatě zúročíte.

Jak správně zahrát skladbu na klavír

Při hraní prvních melodií na klavír se obvykle začíná těmi, které se vejdou pod 5 prstů. U složitějších skladeb už si s tím ale nevystačíte a musíte začít používat přesunů a překládání ruky. Pokud u skladby, kterou chcete hrát, není prstoklad uveden, je důležité rozdělit si celou skladbu na části a podle nich zvolit patřičný prstoklad. Ten by vám měl takzvaně „pasovat do ruky“, tedy měli byste ho být schopni zahrát pohodlně, bez velkých obtíží s překládáním ruky.

Pro děti, které ještě nechodí do školy a přesto chcete, aby se jim již dostalo hudebního vzdělání, doporučujeme nejzajímavější školku v Plzni s názvem "Školka Na dvorku

Pokud se chcete dozvědět více o hře na klavír nebo piano, přečtěte si  idalší články o hudbě.

Pianos - Jan Drnek

Společnost Jan Drnek, působící na českém trhu již od roku 1994, se specializuje předvším na nákup a prodej hudebních klávesových nástrojů a jeich následný pozáruční servis. Nabízí jak nové nástroje, tak i použité, které ve své provozovně renovuje.

Od 1.6. 2013 je firma Jan Drnek výhradní dovozce klavírů a pianin značky Steinway and Sons. Tyto vysoce kvalitní nástroje jsou určeny především profesionálním hráčům a klavíristům, kteří hledají osobitý zvuk a staví kvalitu na první místo. Mimo to dováží také klavíry a pianina dalších dvou značek - BOSTON, který je určen studentům (konzervatoristům a amatérským klavíristům) a také klavíry a pianina ESSEX, které ocení především začínající klavíristé a jsou vhodné i jako nástroje do každé domácnosti. Cena klavírů jednotlivých značek je přímo úměrná jejich kvalitě.

 

 

Přečtěte si další články a klavírech a pianinách

Piána značky Petrof
Obecně o klavíru a pianinech 
Prodej klavírů a pianin

 

 

Prodej pian a pianin – kvalitní hudební nástroje za dobré ceny!

Sháníte klavíry a pianina Petrof? Vyberte si.

Uvažujete o nákupu klavíru (křídla)? Široká nabídka značek: Petrof, Bösendorfer, C. Bechstein, Förster a mnoho dalších.

Chcete prodat svůj klavír, piano či pianino? Rádi ho od vás vykoupíme! Prodej pian nikdy nebyl jednodušší!

Provádíme opravy pian, pianin a klavírů, ladíme, repasujeme mechaniky. Děláme vše pro to, aby váš hudební nástroj znovu hrál.

Kupujete klavír nebo piano? Poradíme vám, jak vybrat pro vás to nejvhodnější a jak o něj pečovat.

Sháníte krátkodobý či dlouhodobý pronájem pianina a klavíru? Využijte našich služeb!


Mohlo by Vás zajímat: